Trambrug te Lemmer
De Trambrug te Lemmer was een cruciale, historische brugverbinding in Lemmer, Friesland, die specifiek was aangelegd voor de stoomtramlijn Joure-Lemmer (NTM). Deze brug maakte deel uit van de verbinding tussen het centrum van Lemmer en de haven, waardoor passagiers en goederen makkelijk konden overstappen op de bekende 'Lemmerboot' naar Amsterdam.
Hier zijn de belangrijkste betekenissen en historische feiten:
- Functie (1901-1948): De brug over de Zijlroede droeg de tram die de regio (Joure/Heerenveen) verbond met de belangrijke haven van Lemmer. Het was een essentiële schakel voor de economische ontwikkeling en het toerisme in de regio, met name voor de verbinding met Amsterdam.
- Locatie: De brug lag over de Zijlroede in Lemmer, een locatie die nu nog steeds belangrijk is voor de doorvaart van het Friese merengebied.
Op tekening |B|
Een tram op de trambrug over de Zijlroede te Lemmer. Deze foto werd aan het einde van de zomer in het jaar 1901 genomen, kort na de officiële ingebruikname van het traject Joure-Lemmer. In 1948, minder dan een halve eeuw later, reed de laatste personentram naar Lemmer. Op een later tijdstip werd ook het goederenvervoer op deze lijn beëindigd.
Op de achtergrond is de geopende trambrug zichtbaar, destijds bediend door de heer Sibbele de Boer. Achter de brug bevindt zich de roggemolen van de familie Koopmans, destijds nog in volle glorie. Op de voorgrond zijn de gebouwen van de gasfabriek te zien, evenals de woning van de directeur.
- Hyllie Kok-Lemstra: Het linker huis is inderdaad afgebrand/afgebroken en er is het tegenwoordige huis op gezet. In mijn herinnering heeft daar tot z'n dood Hendrik Kok de postbode gewoond met zijn vrouw Martsje en hun geiten, in het middelste huis woonde de fam. Poepjes en daarnaast de fam. Smeding (ook een postbode)
- Jan De Jong: Hendrik Kok, was de laatste brugwachter van de trambrug Hij woonde aan de overkant aan de Langestreek, Het roeibootje ligt voor de woning, als de tram kwam roeide hij naar de overkant, om de brug te bedienen. Achter de woning hadden ze een stal met geiten, die werden behandeld als waren het hun kinderen! Hendrik en Martsje Kok zijn in 1980 vrij plotseling na elkaar overleden!!
Foto van Hielke Roelevink
- Leeuwke Bootsma: In de brugwachterswoning links, woonde de fam. Solkema. Toen deze met pensioen ging, bediende oud postbode Kok tot aan de opheffing van de lijn èèn keer per dag de trambrug. Kok die aan de Langestreek woonde, stak vaak met de roeiboot de Zijlroede over om de brug te bedienen.
- Leeuwke Bootsma: Van het tramverleden is op een enkele naam (Stationsweg en tramhaven) in Lemmer niets overgebleven. Niets is meer herkenbaar waar eens het (behoorlijke) stationsemplacement was. Alleen de oude tramdijk is nog te volgen tot de Follegasloot. Spijtig is dat de gemeente aan dit stukje historie geen aandacht heeft besteed. Mede door de tram en bootverbindingen heeft dit Lemmer tot verdere ontwikkeling gebracht. In Sint Nicolaasga staat nog het stationsgebouwtje van de NTM als enigste herinnering aan de tramlijn Joure - Lemmer.
Reactie plaatsen
Reacties